באיזה שלב ניתן לגלות אוטיזם בקרב ילדים?

באיזה שלב ניתן לגלות אוטיזם בקרב ילדים?

תסמיני האוטיזם מופיעים כבר בשנות ינקותו המוקדמות של הילד. התסמינים העיקריים הם עיכוב בהתפתחות הדיבור, עיכוב בהתפתחות הקשר עם הסובבים אותו, יכולת המשחק ועוד. כמובן שהתסמינים, דרגותיהם וכן ההשפעות שלהם משתנים מילד לילד. ישנם ילדים על הרצף האוטיסטי שיסבלו מליקויים קלים ויש אחרים שהליקויים אצלם חמורים יותר ומורכבים יותר. עם זאת, ישנם שלושה תחומים בהם כל ילד שאובחן על הרצף האוטיסטי מתקשה במידה זו או אחרת: תקשורת עם הסביבה (מילולית ולא מילולית), התייחסות לאנשים ולסובב אותו ובעיות במיומנויות החשיבה וההתנהגות.

בדבר אחד מסכימים כל בעלי המקצוע שמתעסקים עם תחום האוטיזם: ככל שהאבחון והטיפול מוקדמים יותר – כך גדלה השפעתם לטובה על הילד.

הראשונים שיכולים לשים לב לסימנים שונים המהווים נורת אזהרה הם הורי הילד. על-ידי שימת לב להתנהגויותיו ולתקשורת של ילדם עם הסביבה יכולים ההורים להבחין אם יש שונות או התנהגות חריגה כלשהי מטווח הנורמה, וכך לאבחן ולטפל כמו במקרה של טלי אנגור והבת שלה.

לא כל עיכוב התפתחותי או התנהגותי מצביע באופן אוטומטי על אוטיזם ולכן יש לעקוב ולהיות ערניים להתפתחותו החברתית, הרגשית והקוגניטיבית של הילד. במידה וההורים חושבים שאכן ישנה בעיה, יש להגיע לרופא המשפחה ולשתף אותו בחששות ללא עכבות. לעיתים הורים מעדיפים להמתין ולראות אם יהיה שינוי, לפעמים בתמיכת בני משפחה שמנסים להרגיע או לתמוך. עם זאת, במצב של אוטיזם, כל המתנה רק מעכבת את מתן הסיוע שהילד זקוק לו באופן מיידי, פוגעת ביכולת ההתפתחות של הילד ומאבדת להורים זמן יקר בגילאים המוקדמים, בהם קיימים הסיכויים הטובים ביותר של הילד לשיפור במצבו בעזרת טיפול באוטיזם אצל טלי אנגור .

חלק מהילדים על הרצף האוטיסטי מתפתחים באופן נורמלי בעודם תינוקות ורק לאחר מכן, בין גיל שנה לשנתיים, מתרחשת נסיגה בהתנהגותם, כמו לדוגמא: ילד שידע לומר מילים בסיסיות ולפתע נמנע מלהשתמש בהן. ככלל, כל הימנעות שלא הייתה קודם צריכה להילקח ברצינות. את התסמינים ניתן לזהות כבר בין גיל שנה לשנה וחצי, והודות לגמישות המוחית בקרב תינוקות ניתן להביא לשיפור משמעותי על ידי תרופה לאוטיזם וטיפול אינטנסיבי בשלב מוקדם ככל האפשר.

כתוב/כתבי תגובה