איך אסטרונאוטים ישנים בחלל?

איך אסטרונאוטים ישנים בחלל?

כפי ששינה היא פעולה הכרחית עבורנו, בני האדם בכדור הארץ, זאת על מנת שנוכל לתפקד בצורה סדירה במהלך היום ומעבר לכך, על מנת לתת לגוף להתאושש ולהשתקם, בפרט אם אנחנו חולים, פצועים או עוסקים בפעילות עם עומס רב על הגוף או על הנפש, הרי שגם אסטרונאוטים זקוקים לשינה בשביל לשרוד בחלל. הם לא יכולים להעביר את הזמן שלהם כשהם בחללית אם הם לא יכולים לישון.

במהלך השנים בוצעו אינספור ניסויים מתוך כוונה להתאים לאסטרונאוטים חומרים מתאימים שיאפשרו להם לישון כמו שצריך. השתמשו באינספור דוגמאות בשביל לספק להם מזרנים כמו שצריך, כאלה שיתאימו גם לחללית וגם לתנאים השוררים בתוכה, קרי מצב בו אין כוח משיכה. בסופו של דבר, החומר בו הוחלט להשתמש הוא ויסקו, אותו חומר שאנחנו יכולים למצוא היום, גם בלא מעט מזרנים אשר נמכרים בחנויות שונות ברחבי הארץ כמו מזרן פרדייז לדוגמה.

ויסקו הוא חומר ייחודי שהומצא עבור נאס"א, סוכנות החלל האמריקאית. מדובר בחומר ייחודי שכן הוא גם אלסטי וגם מסוגל להיות רגיש לטמפרטורה של הגוף, מה שאומר שהוא משנה את הצורה שלו בהתאם. לכן, אם אסטרונאוט שוכב על המזרון, אז הוא מקבל את הצורה של התנוחה בה הוא שכב, ויתרה מזו, הוא מפזר את הלחץ בצורה נכונה על ידי הפעלת המשקל על המזרון. זה מונע פצעי לחץ ומאפשר למחזור הדם לפעול כסדרו.

אז איך ישנים אסטרונאוטים בחלל?

כאמור, הם נעזרים במזרון שהוא גם רגיש לטמפרטורה השוררת בתוך החללית, לאורך זמן, זה מקל עליהם וגם מאפשר את עמידת המזרון בתנאים שהם לא שגרתיים. כמו כן, מזרון קינג דייויד "זוכר" את תנוחת הגוף ושומר את צורתו בהתאם. הוא יודע לפזר את האנרגיה של הגוף בתוכו ובכך הוא מפזר את הלחץ שהוא מפעיל. זה מונע כאמור פצעים ומאפשר למחזור הדם לזרום בצורה סדירה.

לא במקרה, גם היום, ממשיכת סוכנות נאסא להשתמש בחומר זה לצורך ייצור מזרנים עבור האסטרונאוטים שלה. כך הם נהנים גם ממזרן איכותי וגם מחומר בריא, יעיל ואפקטיבי במשך כל שהותם בחללית.

כתוב/כתבי תגובה