הרטבת לילה – למה זה קורה? ד"ר קובי שגיא מסביר

הרטבת לילה – למה זה קורה? ד"ר קובי שגיא מסביר

תופעת הרטבת לילה זו תופעה מוכרת אך לא נעימה. לא מקובל לדבר עליה ברבים, כיוון שהיא מביכה מאוד ולא מכבדת את מי שמתמודד אתה. כמובן שככל שגיל המרטיב עולה, כך מייחסים משמעות רבה יותר להרטבה. והמצוקה של המרטיב משמעותית יותר. כי נער שמרטיב הוא נער שלא יכול ללכת לישון עם חברים וגם להזמין חברים אליו הביתה זה בלתי אפשרי. הביטחון העצמי שלו עלול להינזק וגם ההרגשה של הכישלון תלווה אותו לכל מקום.

אז למה זה קורה?

בעבר היה מקובל לחשוב כי הרטבת לילה נובעת בגין בעיה רפואית או חוסר יכולת של שליטה במערכת השתן. אבל כיום המחקרים מעלים נתונים אחרים, ומרבית המטפלים מאמינים בתפיסה זו, ומטפלים על פיה. הגישה סוברת כי הרטבת לילה נובעת בגין שינה עמוקה בקרב ילדים ובני נוער. העובדה שהילד ישן היטב גורמת לכך שגופו אינו חש באיתותים שמתקבלים משלפוחית השתן. מה שמונע התאפקות מתוך שינה, או לחילופין, קימה לשירותים בעת הצורך.

אז מה עושים, ד"ר קובי שגיא?

ד"ר קובי שגיא עונה, היות ומדובר על גורם של שינה עמוקה, עלינו לטפל בשינה הזו, ולגרום לילד לחוש בצורך לקום לשירותים גם מתוך שינה. הטיפול המומלץ הוא הטיפול של ד"ר שגיא. הטיפול משלב שני היבטים מרכזיים ובעלי חשיבות רבה, אשר יחד יוכלו להוביל לשינוי המיוחל, וליכולת לשלוט על הצרכים גם במהלך הלילה. המרכיב הראשון של הטיפול הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי. מרכיב זה נועד להקנות לילד חיזוקים וביטחון בדבר היכולת שלו לשמור על עצמו יבש בלילות.

ד"ר טל שגיא והמרכיב השני של הטיפול

המרכיב הנוסף שקיים בטיפול של ד"ר טל שגיא הוא שימוש במכשיר הפיפימון. מכשיר זה נועד לסייע לילד לחוש בעת הצורך, ולהתעורר כדי לעשות מה שצריך על מנת למנוע הרטבה במיטה. המכשיר מצויד בסדינית מיוחדת אשר מזהה את ההפרשה הראשונה של השתן, בשלב זה המכשיר מתריע ומצפצף, מה שמעיר את הילד. פעמים הילד יהיה זקוק לעזרת ההורה שיעיר אותו ויסביר לו מה עליו לעשות. בהמשך הוא עתיד לעשות זאת לבד, קראו עוד על השיטה של ד"ר טל שגיא.

כתוב/כתבי תגובה