מניעת אבנים בכליות – איך נבטיח שזה לא ייקרה?

מניעת אבנים בכליות – איך נבטיח שזה לא ייקרה?

אף אחד אינו מעוניין לגלות כי נוצרו אבנים בכליותיו, אך כמו כל מחלה אחרת, כמעט ואין לאדם דרך למנוע זאת. אבנים בכליות נוצרות כתוצאה מרמות מלחים גבוהות בשתן. המלחים גורמים להיווצרות גבישים והם הופכים עם הזמן לאבנים.

האם ניתן למנוע היווצרות אבנים?

אם סבלתם פעם אחת מאבנים בכליות, הרי שאתם עלולים לגלות כי לא מדובר בדבר חד פעמי כלל וכלל. עם זאת, קיימות דרכים שונות למניעת אבנים בכליות, אך חשוב לדעת כי במרבית המקרים הן רק מפחיתות את התדירות ולא מונעות אותן לגמרי, בדקו באתר זה. במידה ומקפידים על הוראות הבריאות שמיועדות למנוע את התופעה, סביר להניח כי הסיכון לחזרת האבנים ירד בכ-40% והתופעה תמעט בצורה משמעותית.

אלו הדרכים למניעת אבנים בכליות

 איך יודעים שיש אבנים בכליות? ישנן מספר דרכים עיקריות באמצעותן ניתן להפחית בצורה משמעותי את היווצרות האבנים בכליות – 

  • שתייה מרובה – אבנים נוצרות בעקבות ריכוז מלחים בשתן, ובמידה ותהיה הפרשת שתן בכמות גבוהה של 2-3 ליטרים ביום – הרי שהוא יהיה הרבה פחות מרוכז ויפחית את הסיכון בצורה משמעותית.
  • שינוי תזונתי – תזונה לא נכונה מהווה מקור לבעיות בריאותיות רבות. על מנת למנוע היווצרות אבנים בכליות, מומלץ להפחית את צריכת החלבון (במיוחד חלבון מהחי) וצריכת המלח. כמו כן, ישנם מאכלים שמכילים תרכובת של מלחי אוקסלט שעלולים אף הם לגרום לבעיות.
  • הימנעות מתרופות מסוימות – ישנן תרופות שגורמות להיווצרות אבנים בכליות ולכן מומלץ להימנע מנטילתן או ליטול אחרות תחתיהן.
  • טיפול אנטיביוטי – קיימות גם אבנים שנוצרות בעקבות זיהום חיידקי כרוני בדרכי השתן. במצב כזה, יש לטפל קודם כל בזיהום – באמצעות אנטיביוטיקה, ובנוסף ליטול ויטמין סי או כל תוסף אחר שמסייע להפוך את השתן ליותר חומצי.

כתוב/כתבי תגובה