איך מתבצע תהליך השבחת זרע?

השבחת זרע  היא חלק מתהליך שעוברים גברים אשר מתמודדים עם סיטואציה של בעיות פריון. בעיות אלה יכולות להיות אצל הגבר, אך גם לעיתים כאשר בעיות הפריון הן דווקא אצל האישה ואפילו אצל זוגות חד מיניים, שרוצים להביא לעולם ילדים באמצעות הפריה חוץ גופית.

שלושה משתנים שיש לבדוק לפני השבחת זרע

לאחר מסירת דגימת זרע, עורכים בדיקות מעבדה שונות לנוזל הזרע, כדי לקבוע את איכות הזרע לפי שלושה פרמטרים:

  1. ריכוז – כמות תאי הזרע בתוך נוזל הזרע משפיעה על הסיכוי להיכנס להריון ולכן היא חשובה
  2. תנועתיות – תאי זרע צריכים לעמוד בתחרות עזה עם תאי זרע אחרים, תנאים עוינים בדרך לרחם ומאמצי חדירה ניכרים לתוך הביצית, כדי להגיע להפריה מוצלחת. לכן יכולת התנועה שלהם היא גורם חשוב.
  3. צורת התא – צורתם של תאי הזרע משפיעה באופן ישיר על היכולות האחרות שלהם ולכן יש לבחון אם היא תקינה.

לאחר בדיקת הפרמטרים הללו, מעבירים את נוזל הזרע דרך מסננת ביוכימית מיוחדת, שמסננת החוצה את התאים הפחות טובים, כדי להמשיך לעבוד עם הזרעים האיכותיים יותר, ברמת ריכוז גבוהה.

לאחר הסינון מוסיפים לתאי הזרע תמיסה של אנטיביוטיקה, חלבונים וסוכר, אשר תשמש גם בתהליך ההזרעה, בעת החדרת נוזל הזרע לתוך גוף האישה.

מי צריך השבחת זרע?

השבחת זרע נעשית אצל גברים עם ספירת זרע נמוכה, או כאשר אצל האישה יש בעיות ביוץ והיא מקבלת טיפול הורמונלי ואף אצל זוגות עם בעיות פריון לא מוגדרות, במקביל לטיפול הורמונלי אצל האישה, או אצל זוגות חד מיניים.
לסיכום, השבחת זרע היא תהליך הדורש מקצועיות רבה, ידע וכלים והוא מיועד לסייע לזוגות שיש להם קשיי פריון, או לצורך הפרייה חוץ גופית. מידע נוסף באתר https://gavriel.org.il/

שתפו את הפוסט עם חברים

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

אולי יעניין אתכם: