ספרות אמריקאית מודרנית

ספרות אמריקאית מודרנית – מי עיצב אותה?

תקופתה של הספרות המודרנית נמדדת פחות או יותר מתום מלחמת העולם השנייה ועד ימינו. כלומר, כל מה שנכתב החל משנת 1945 ועד היום נחשב לספרות מודרנית ואין להמעיט בגודל ההשפעה של מלחמת העולם השנייה, על כל מה שבא אחריה, כולל הספרים שנכתבו לאחר המלחמה.

אבל אילו השפעות נוספות עיצבו את הספרות האמריקאית, שהצמיחה סופרים כמו ג'יי די סלינג'ר, הרמן מלוויל, איין ראנד, טוני מוריסון, סילביה פלאת', פול אוסטר ועוד רבים אחרים, שהשפיעו לא רק על הקוראים שלהם בארה"ב, אלא על עולם הספרות כולו.

עלייתה של הספרות השחורה

אחד הנושאים המרתקים בעולם הספרות, כפי שציינו לא פעם אורי אלטר ואחרים, היא השפעתן של תמורות רבות השפעה בעולם, על הספרות בכלל ועל זו האמריקאית בפרט.

ארצות הברית הגיחה ממלחמת העולם השניה כשהיא חזקה ובטוחה בעצמה יותר מתמיד, רק כדי להיכנס ישירות בחזרה – למלחמה הקרה.

הסכסוך הממושך עם בריה"מ עיצב את הפוליטיקה העולמית לאורך 4 עשורים, אך השפיע כמעט על כל תחומי החיים, בעיקר עבור אמריקאים רבים, שחוו על בשרם את האיום הנורא של המדה בידי נשק גרעיני.

שנות החמישים והשישים הביאו איתן שינויים תרבותיים וחברתיים מרחיקי לכת, מונעים על ידי התנועה לזכויות האזרח ותנועות הנשים.

משום כך, אחת ההשפעות הבולטות שניתן לראות בשנים אלה על הספרות האמריקאית היא עלייתם של סופרים אפרו אמריקאים וסופרות נשים, אשר השתלבו באופן מרתק בעולם הספרות האמריקאית.

סופרים שחורים שהתחילו להתפרסם בארה"ב כבר בסוף מלחמת העולם השנייה, כמו ריצ'רד רייט, סיפרו את סיפורם של אמריקאים שחורים והתמודדותם עם עוולות החברה האמריקאית.

סיפורם הוא סיפור של מאבק ובריחה, שהשפיע עמוקות על החברה האמריקאית בכלל ועל עולם הספרות בפרט.

גם ראלף אליסון, ג'יימס בולדווין, גוונדולין בקורס ואחרים, נכנסו להיכל התהילה של הספרות האמריקאית המודרנית, בזכות היכולת שלהם לספר את סיפורם של השחורים באמריקה הגזענית של שנות החמישים.

טוני מוריסון, שהצטרפה למועדון היוקרתי של כותבים שחורים בארה"ב בשנות השבעים, כבר הצליחה להשיק קריירת כתיבה שהעמידה את הנשים השחורות במרכז וגם זיכתה אותה בפרס נובל.

שינויים מסחררים בעולם הספרות האמריקאית המודרנית

הרומן האמריקאי, כתוצאה, חווה שינויים מסחררים לאורך התקופה שלאחר מלה"ע השניה ואפשר למצוא בו השפעות ריאליסטיות, פוסט מודרניסטיות, לצד אבסורד, אוטוביוגרפיה, סיפורים קצרים, פמיניזם, זרם תודעה ועוד.

אבל אפשר להודות על פרץ היצירתיות המדהים הזה לא רק להשפעות המלחמה על התודעה האמריקאית, אלא גם על התפוקה העצומה של סופרים אמריקאים, אשר התנופה הכללית בחברה ובכלכלה האמריקאית, שירתו אותם היטב ללא ספק.

לסיכום, מדובר על סביבה מרתקת להתפתחות של הספרות המודרנית והמקום שהשפיע עליה אולי יותר מכל מקום אחר בעולם – ארה"ב – כפי שהשפיעה על התרבות ברחבי העולם המערבי כולו.

נותר רק להמתין ולראות, לאן עוד יקחו אותנו השפעותיה של הספרות האמריקאית המודרנית בעתיד.

שתפו את הפוסט עם חברים

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

אולי יעניין אתכם:

שיטת emdr
בריאות
miko

10 דברים שלא ידעתם על שיטת emdr

שיטה זו נחשבת לאחת היעילות והפשוטות יחסית, שמצליחה להביא להישגים רבים כל מי שרוצה להתמודד עם טראומות, דיכאון, חרדות ומשברים שונים. יש כמה עובדות שכדאי

קרא עוד »