הערכת אומנות

הערכת אומנות – חשוב שתדעו

אם אתם חובבי של פריטים אומנותיים, עולם הערכת אומנות ושוויה הולך לרגש אתכם במיוחד. נכון שזה עולם ה\שמצריך דיוק רב ומקצועיות ואמינות. אבל מהרגע שתמצאו את המעריך הנכון, עולם שלם של תרבות ויוקרה יהיה בידיכם.

אם נתאר את התהליך לדוגמא, נפצל אותו לשלושה שלבים. על בסיס שלושת השלבים הללו נוכל להחליט לגבי שווי הערכת הפריט ונמחיש את השלבים באמצעות ציורים אומנותיים. הערכת אומנות יוקרתית ואיכותית לפריטים ספציפיים מצריכה ריכוז ודיוק ואנחנו בטוחים שתמצאו את האדם הנכון לכך.

הדבר הוודאי ביותר בנוגע אל הערכות אומנות הוא שאין הערכה שדומה לשניה. אך כל הערכת אומנות מתקיימת באותה השיטה ובאופן של התאמה אישית לסוג הפריט האומנותי. למשל פסל עובר תהליך אחר וזאת גם הסיבה שהאימות נעשה בהתאם לסוג הפריט ואופיו.

השלב הראשוני הוא שלב בו המעריך בודק את הפריט לעומקו. כך גם המעריך מזהה באיזה חומרים האומן השתמש על מנת לצור את הפריט. לזיהוי ראשון יש חשיבות מאד מרכזית בתהליך הערכת אומנות בצד הפורמלי המקצועי. למעשה כל מי שעוסק במקצוע זה יודע שערך ציור שמן על בד שונה למשל באופן קריטי מערך של ציור שמן על נייר וזוהי הסיבה שנתקלים לעיתים במגוון של ניסיונות להעלות שווי של יצירה באמצעות הדבקה וגם הצמדה של ציורים בצבי שמן שבמקור, הם כלל על נייר. את הנייר מדביקים אל הבד וכך ממסגרים שיראה כציור של שמן על בד. בבדיקה ראשונית של מעריך מקצועי ומומחה יראה ציור מהסוג הזה באופן חד ומשמעי.

יש דוגמאות אינספור עבור סוגי ניסיונות נוספים להעלות שווי פריט על מנת שימכר בצורה פסולה. לדוגמא, הוספה של צבע שמן לציור גואש והצמדה של הציורים לבד על מנת להציג אותו כיקר בצורה מהותית מהשווי האמיתי שלו. לצערנו יש לא מעט דוגמאות בתחום. על מעריך מקצועי לזהות אם הציורים שהוא מעריך הינם ציורי אקריליק, או שמן. יש אומנים שישנו פער מחירים משמעותי בין סוגי צבעים אלו בציורים שהם יוצרים.

במהלך הערכת אומנות על המעריך הפמוסמך לבדוק האם יש קרע בעברו של הציור. כמובן שזוהי משימה בכלל לא פשוטה ולעיתים אף סבוכה, אך משחזר אומנות מוסמך ומקצועי ובעל עין מדויקת בהחלט יודע איך להסוות קרע בציורים אלו ואחרים בין אם מדובר בצד החזיתי ובין אם מדובר במיקום אחר.

אם השלב הראשון עבר בהצלחה בין אם מרובה ובין אם לא, תועברו לשלב השני. השלב השני הוא השלב שבו המעריך מנסה לוודא את הזהות של הצייר. זהו תהליך המתבצע על ידי זיהוי של חתימות על התמונה. יחד עם הסעיף הזה גם זיהוי סגנון וטכניקה של מקבלים תשומת לב. לעיתים חתימת האומן גם משתנה עם התקופה, זאת תופעה נורמלית לכל האומנים, ולא רק. אך כאשר מדובר בציירים ואומנים זה משמעותי מאד כי זה אחד הפרמטרים היותר משמעותיים לזיהוי תקופת האומנות. אומנים ישראליים ששינו את שמם הם למשל אובדובסקי, שמידט, ועוד רבים וטובים. מעריך בעל מקצועיות מספקת ובעל נסיון ידע לבצע את ההקבלה המתאימה של תקופת הציור, החתימה והסגנון.

הרבה ציירים משנים את הסגנון של הציור שלהם ומתאימים את עצמם לתקופות השונות ומשתנות. גם חומרי הציור משתנים בהתאם. 'התקופה הורודה', או 'התקופה הכחולה' של פיקאסו, ועוד תקופות ידועות. התקופות המשתנות הללו מביאות השפעה משמעותית על האומנים, בין אם מדובר בציור ובין אם מדובר בסוגי אומנות אחרים. ­

הערכת אומנות מקצועית ובעלת מיומנות צריכה לקחת בחשבון את סגנון התקופה ואת מרכיביה. ישנם לעיתים הבדלים מהותיים בין ציורים בתקופה מוקדמת או בתקופה מאוחרת, ותקופות אלו מושפעות מפרמטרים שונים.

שתפו את הפוסט עם חברים

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

אולי יעניין אתכם:

שיטת emdr
בריאות
miko

10 דברים שלא ידעתם על שיטת emdr

שיטה זו נחשבת לאחת היעילות והפשוטות יחסית, שמצליחה להביא להישגים רבים כל מי שרוצה להתמודד עם טראומות, דיכאון, חרדות ומשברים שונים. יש כמה עובדות שכדאי

קרא עוד »