מדוע מכסים את ספר התורה?

ספר התורה הוא הספר המקודש ביותר לעם היהודי, עד כדי כך שכאשר רואים ספר תורה שנפל על הרצפה, צריך לצום ולהביע צער על כך. כמו כן, במקרה שספר תורה ניזוק בצורה כלשהיא ויוצא מכלל שימוש (על ידי שריפה או מושחת ע"י ונדליזם וכדומה), יש צורך לקבור אותו ממש כמו שעושים עם בני אדם. 

מדוע מכסים את ספר התורה?

אז כמו שאמרנו, לספר תורה יש ערך רוחני גבוה מאוד ובשל כך עושים הכול כדי להגן עליו ולשמור עליו שלא יינזק. אך בנוסף לכך, יש כאן גם עניין של שווי כספי גדול מאוד. 

עלות של כתיבת ספר תורה או רכישה שלו הינה גבוהה מאוד ומסתכמת בעשרות אלפי שקלים, ולכן יש כאן גם ממד כספי שגורם לנו לרצות להגן על הספר מפני כל נזק.

על כן, מובן מאוד מדוע מכסים את ספר התורה; אנו מעוניינים להגן עליו במידת האפשר מפני נזקים שיגרמו לביזיון התורה ולהשחתה של הספר וכן למנוע נזק כספי כבד.

מתעניינין גם בפרוכת לארון קודש? היכנסו >>

איך מכסים ספר תורה?

ספר תורה עשוי מקלף שמחובר ומגולגל על עצי חיים, אשר משמשים להרמת הספר ולהחזקה נוחה שלו. בעת אחסון ספר התורה, קושרים אותו על ידי חגורה נמתחת שלא ייפתח (במקרה של ספר תורה אשכנזי) ומכסים אותו במעיל.

מעילים לספר תורה מהווים חלק בלתי נפרד מספרי התורה והם מתחלקים לשני סוגים; האחד, מעיל לספר תורה אשכנזי והשני, מעיל לספר תורה ספרדי.

מעילים לספר תורה אשכנזי עשויים מבד קטיפה שמקבל ייצוב על ידי פלטה עץ בחלקו העליון, ואותו מלבישים על הספר וכן מורידים בעת השימוש. לעומת זאת, מעילים לספר תורה ספרדי, עשויים מחומר קשיח יותר והספר ממש מוצמד אליהם מבלי יכולת לשחרר אותו.

שתפו את הפוסט עם חברים

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

אולי יעניין אתכם:

נעלי פלטפורמה לכלה

נעלי פלטפורמה לכלה היא טרנד פופולרי מאוד. פלטפורמות הן סוג של נעל בעלות עקב מוגבה, בדרך כלל בגובה של לפחות 10 סנטימטרים. לעתים קרובות הם

קרא עוד »

רהיטים לפעוטונים

 עריכה באמצעות אלמנטורלהעביר לטיוטהתצוגה מקדימהעדכוןהוספת כותרת הרהיטים למשפחתונים עשויים מעץ, כך שהם עלולים להינזק בקלות על ידי ילדים. לכן, הרהיטים צריכים להיות עמידים מאוד וקלים

קרא עוד »

סדנאות

סדנאות הן דרך מצוינת ללמוד מיומנויות חדשות ולקבל משוב על העבודה שלך. הם גם דרך מצוינת לפגוש אנשים אחרים ולשתף את הידע שלך. ניתן למצוא

קרא עוד »